Dunav u svom toku kod Rama pravi veliku okuku, zaobilazeći visoke litice i skreće oštro na sever. Na kameno-peščanoj visoravni Kelti u 4.veku p.n.e. grade opidum čiji je centar predstavljao hram – svetilište sa žrtvenikom.
Sa ovog mesta, koje su arheolozi otkrili 2014.godine, može se tokom dana pratiti sunce od njegovog izlaska do zalaska, a tokom noći i kretanje celog zvezdanog svoda kao i meseca, koji je za Kelte pretstavljao duhovnost i određivao vreme rituala, između ostalih i žrtvene dane u noćima punog meseca. Duhovna tradicija kelta povezana sa prirodom i precima, sakupljanje lekovitog bilja i izgradnja opiduma na vrhovima brežuljaka, unutar kojih su se nalazili civilni objekti i hramovi u kojima su obitavali druidi – sveštenici, najmudriji u celom plemenu. Ne postoje mnogo pisanih podataka vezanih za Keltsko naselje u Ramu, u antičkim zapisima nalazimo podatak da su se ovde susreli Aleksandar Makedonski i Kelti (arheolozi su zaključili da se radi o ovom mestu po detaljnom opisu obale), a na jednom od otkrivenih svetilišta ima ostataka pisma, odnosno keltske rune, što je potvrdio i Veceslas Kruta iz Pariza, prvo ime evropske arheologie o Keltima.
Danas je ova lokacija poznati vidikovac, a najlepše fotografije naši turisti (oni koji imaju više vremena i vole da pešače kroz prirodu) prave upravo sa ovog mesta.